Informații înscriere an școlar 2016 – 2017

Formarea continuă este una din caracteristicile principale ale  Școlii Omega. Funcționând cu 3 cicluri de învățământ: preșcolar, primar, gimnazial, Școala Gimnazială Omega oferă posibilitatea copilului dvs. de a învăța într-un mediu confortabil și sigur.

Școala Gimnazială Omega vine în sprijinul părinților printr-un program tip ”after school”, unde copiii  își pot efectua temele sub supravegherea unui cadru didactic, pot descoperi cu plăcere creativitatea prin activități ”handmade”, se pot juca sau dormi (în funcție de vârstă).

[divider]

[space height=”10″]

Doar 6 pași necesari înscrierii

[divider]

[space height=”10″]

Pasul 1 : Observare / Evaluare

– interviu cu ambii părinți (sau unul) și cu copilul ce urmează a fi înscris
– observare psiho-pedagogică realizată de către profesorul consilier al școlii și director
– perioadă de probă pentru ciclul preșcolar de 10 zile

Pasul 2 : Acte necesare

Dacă v-ați decis a vă  înscrie copilașul în instituția noastră aveți nevoie de următoarele documente:
– formular de înscriere (descarcă) și contract de școlarizare (descarcă)
– foaia matricolă sau carnetul de note completat la zi de la școala frecventată anterior / fișa de evaluare de la grădinița frecventată anterior
– copie certificat naștere copil
– copie act identitate părinți
– fișa medicală
– avans 150 lei
– alte documente solicitate de către Școala Gimnazială Omega, în funcție de situație

Pasul 3 : Taxa școlară

– Program standard grădiniță (8:00-12:00) – 4000 lei/an școlar. Se poate achita integral, beneficiind astfel de o reducere sau în 10 rate egale.
– Program standard școală (8:00-12:00 /13:00 /14:00) – 4300 lei/an scolar. Se poate achita integral, beneficiind astfel de o reducere sau în 10 rate egale.
– Program prelungit grădiniță (12:00-17:00) – 19 lei/zi, incluzând masa de prânz
– Program prelungit școală (12:00-17:00) – 21 lei/zi, incluzând masa de prânz

Pasul 4 : Evaluare

Pentru ciclul preșcolar există o perioadă de probă de 10 zile înainte de semnarea contractului.
Pentru ciclul gimnazial evaluarea constă într-un interviu între conducerea școlii și elevul candidat.

Pasul 5 : Orientarea elevului

Pasul 5 – Orientarea elevului
Scoala Gimnazială Omega vă așteaptă cu o ofertă educațională diversificată și îmbogățită pe parcursul a 14 ani de existență. O gamă largă de activități extrașcolare contribuie la gândirea și completarea procesului de învățare, la dezvoltarea înclinațiilor și aptitudinilor elevilor, la organizarea rațională și plăcută a timpului lor liber.

Pasul  6 : Plata

Plata se face la secretariatul școlii, conform programului, în primele 10 zile lucrătoare ale lunii.

Notă: Înscrierea copiilor la Școala Gimnazială Omega are în vedere compatibilitatea valorilor morale ale familiei cu principiile educaționale ale școlii.